W jaki sposób promieniowanie X oraz promieniowanie gamma wykorzystuje się do wykrywania niezgodności podpowierzchniowych i wewnętrznych? Poznaj badania radiologiczne RT i dowiedz się więcej o ich zastosowaniach. W tym artykule skupiamy się także na tym, w jaki sposób eksperci przeprowadzają taką weryfikację, oraz na co zwrócić uwagę, by znaleźć kompetentnego wykonawcę.
Badania radiologiczne RT krok po kroku
Zanim przeprowadzimy badanie musimy upewnić się, że obiekt jest dla nas dostępny z obu stron. Podczas procesu wykorzystywane będą:
- defektoskop;
- błona rentgenowska.
Aby skutecznie przeprowadzić badanie radiologiczne RT aparatura musi zostać umieszczona po obu stronach badanej konstrukcji. Ale skąd dokładnie wiemy, że w materiale pojawiła się niezgodność? Tę informację możemy uzyskać dzięki temu, ile promieniowania dostaje się do błony. Gdy niezgodność występuje dochodzi bowiem do mniejszego osłabienia promieniowania niż wtedy, gdy tej niezgodności nie ma. Po naświetleniu kliszy wywołuje się z niej obrazy i w efekcie zyskujemy dostęp do zapisu i wyników badania.
Gdzie wykorzystuje się badania radiologiczne RT?
Branże stawiające na tego typu metody można mnożyć. Wszystko dlatego, że rozwiązanie należy do jednych z najbardziej skutecznych i szeroko stosowanych metod badań nieniszczących. Posługują się nimi podmioty, realizujące inspekcje wymienników ciepła, kontrolujące stan rurociągów czy urządzeń ciśnieniowych.
Mówiąc o badaniach radiologicznych RT nie da się nie wspomnieć o ich uniwersalności. W praktyce można zastosować je do różnorodnych rodzajów obiektów, niezależnie od tego, czy są one wykonane z metalu, stopu metalu czy z materiałów niemetalowych. We wszystkich tych sytuacjach metoda objętościowa wykorzystująca promieniowanie X i gamma pozwoli nam wykryć takie zmiany, jak chociażby braki przetopu, pęknięcia, przyklejenia, pęcherze gazowe, wtrącenie żużla oraz niezgodności o innym charakterze.
Komu powierzyć badania rentgenowskie RT?
Jeśli zależy nam na fachowym zrealizowaniu zadania, postarajmy się znaleźć przedsiębiorstwo, specjalizujące się w badaniach nieniszczących. Warto wcześniej zweryfikować, czy podmiot zatrudnia doświadczonych operatorów NDT i czy posiadają oni odpowiednie certyfikaty. Oczywiście certyfikowany musi być także sprzęt. Profesjonaliści otwarcie poinformują nas o swoim doświadczeniu oraz o tym, czy realizacja usług opiera się na Zintegrowanym Systemie Zarządzania Jakością.
Przed podjęciem współpracy dobrze będzie dokładnie zapoznać się z ofertą firmy. Odpowiednio przygotowani usługodawcy, oprócz badań rentgenowskich RT mają doświadczenie także w m.in. badaniach magnetycznych proszkowych, badaniach wizualnych, badaniach penetracyjnych, badaniach szczelności metodą pęcherzykową, badaniach prądami wirowymi i innych.
No Responses Yet