Lampy samochodowe stanowią jednocześnie efekt pracy stylistów samochodowych, jak i kunszt techniki inżynierskiej. Chociaż oświetlenie w każdym pojeździe służy zwiększeniu widoczności na drodze i możliwości sygnalizacji zmiany pasa ruchu, to różnice w jego wyglądzie są naprawdę znaczące. W artykule postaramy się odpowiedzieć na pytanie, jakie są najważniejsze różnice w tylnych lampach samochodowych i jak je dobrać.
Lampy tylne samochodowe — co warto wiedzieć
W ostatnim czasie dużą popularnością cieszą się lampy wykorzystujące technologię LED. Daje ona szereg korzyści, pozwala wyróżnić się stylem i designem. Diody LED mają szybki czas reakcji, co istotnie wpływa na bezpieczeństwo. Na drodze często liczą się ułamki sekund. Ponadto diody LED wykazują dłuższą żywotność, niż lampy tradycyjne, sprzyja to zarówno oszczędności, jak i zmniejszeniu ilości generowanych odpadów.
Rynek oferuje wiele lamp w nowoczesnej technologii, między innymi:
- lampa zespolona tylna LED
- lampa obrysowa tylna LED
Lampy samochodowe tylne — zespolone
Lampa zespolona tylna to faktycznie połączone ze sobą świtała stop, pozycyjne, kierunkowskazy oraz świtała przeciwmgielne i świtała cofania. Poza oczywistą funkcją zwiększania widoczności pojazdu po zmroku służą one sygnalizacji zamiarów kierowcy pojazdu.
Lampy tylne zespolone są bardzo różnorodne. Najczęściej jednak nie jest konieczna ich specjalistyczna konserwacja oraz częsta wymiana. Charakteryzuje je duża wytrzymałość, jednak aby cieszyć się długo bezawaryjnym działaniem reflektorów, jakimi są lampy zespolone tylne LED, warto wybrać je ze sprawdzonych źródeł.
Dobór lamp tylnych do swojego samochody
Chociaż wielu kierowców nie przywiązuje większej uwagi do oświetlenia swojego pojazdu, dbając jedynie, by żarówki świeciły, to wybór reflektorów na rynku jest bardzo szeroki.
Cykl życia żarówki jest ogólnie znany, jednak nigdy nie wiemy, kiedy przyjdzie moment, gdy się przepali i będzie wymagać zmiany. Lampy ksenonowe tracą z czasem swoje właściwości, a pozostałe przepalają się nagle.
Kupując żarówki, warto postawić na wybór produktów znanych i cenionych na rynku producentów, np. https://basic.com.pl/. Takie żarówki charakteryzują się powtarzalnością, nie sprawiają problemów w trakcie ich wkręcania i wykręcania, a przede wszystkim dają nam pewność co do ich jakości.
Każda żarówka powinna posiadać homologację. Na żarówce i jej opakowaniu powinien znajdować się symbol E lub ECE, świadczący o tym, że produkt jest dopuszczony do użytku na rynku europejskim.
Jeśli mamy wątpliwości co do wyboru, zdecydujmy się na rodzaj żarówek, który został zamontowany w naszym samochodzie przy wyjeździe z fabryki.
No Responses Yet