Konsultacja z lekarzem specjalistą to coś, co często odkładamy. Bywa, że bagatelizujemy swój problem z braku czasu. Często jednak to nie tutaj tkwi przyczyna. Łatwiej jest bowiem wmawiać sobie, że nie dzieje się nic niepokojącego niż zająć się problemem. To najgorsza taktyka, bo w wielu schorzeniach i chorobach szybkie rozpoznanie jest bardzo istotne.
Ortopeda – kiedy należy rozważyć wizytę u takiego specjalisty?
Jeśli mamy wady postawy lub wady wrodzone, powinniśmy regularnie kontrolować stan swojego zdrowia i co jakiś czas odbywać konsultacje ortopedyczne. Do takiego miejsca zgłaszają się także osoby, które odniosły urazy:
- skręcenia;
- złamania;
- stłuczenia.
Ortopeda zajmuje się też zmianami zwyrodnieniowymi, chorobami układu mięśniowego oraz leczeniem stanów zapalnych. Wizyta będzie dobrym pomysłem, jeśli odczuwamy dolegliwości bólowe kości, również kręgosłupa lub stawów. Warto wiedzieć, że chirurg ortopeda często leczy też takie schorzenia jak chociażby problemy z zespołem cieśni nadgarstka.
Na konsultację powinniśmy zgłosić się, gdy niepokoją nas dolegliwości bólowe i mimo stosowanych leków, nie czujemy poprawy. Zdecydowanie nie warto czekać do momentu, aż ból i problemy z mobilnością utrudnią nam codzienne funkcjonowanie.
Konsultacje ortopedyczne – jak wygląda spotkanie z dobrym specjalistą?
Rzetelny, profesjonalny chirurg ortopeda, oprócz oczywistych cech (doskonałe wykształcenie i doświadczenie), powinien także wyróżniać się określonymi umiejętnościami miękkimi. Ważna jest empatia oraz umiejętność komunikacji. Pacjent bądź pacjentka musi czuć, że w każdej chwili może wyrazić swoje obawy, poradzić się, zadać pytanie.
Podobnie sytuacja powinna przedstawiać się podczas wizyty u takiego specjalisty jak ortopeda dziecięcy.
No Responses Yet