Zanim stomatolog lub ortodonta przystąpi do pracy, często musi dokładniej zapoznać się z naszymi zębami, kośćmi i stawami. Pomaga mu w tym zdjęcie RTG pantomogram. W jakich sytuacjach jest niezbędny, czy powinniśmy obawiać się bólu i jak wygląda badanie – tego wszystkiego dowiesz się z dzisiejszego tekstu.
RTG pantomogram zębów – co pozwala zaobserwować?
W ten sposób określa się panoramiczne zdjęcie zębów. Aby je wykonać, należy użyć specjalnego aparatu. Jest on w stanie dokładnie oddać aktualny stan:
- zębów;
- szczęki;
- żuchwy;
- stawów skroniowo-żuchwowych.
Jak widać jest więc to dość kompleksowe badanie. To dlatego tak często się po nie sięga. Bardzo ułatwia zadanie zawsze wtedy, gdy planowane leczenie ma dotyczyć nie jednego, a różnych elementów uzębienia pacjenta lub pacjentki.
Kiedy pantomogram powinien zostać zlecony?
Dokładne zapoznanie się z wcześniej wspomnianymi elementami uzębienia jest potrzebne np. gdy przeprowadza się leczenie próchnicy lub konieczna jest ekstrakcja zębów. Po takie narzędzie sięga się także na etapie planowania leczenia ortodontycznego.
Z pomocą pantomogramu możemy też dokładnie rozeznać się w urazach szczęki oraz w chorobach przyzębia. Specjaliści korzystający z tego badania diagnostycznego doceniają je także za to, że pozwala wykryć tak niepokojące zmiany, jak guzy, torbiele. Badanie jest całkowicie bezbolesne i zajmuje niewiele czasu. Nie wymaga też specjalnego przygotowania.
Czy możesz zrobić pantomogram – dowiedz się o ewentualnych przeciwwskazaniach
Zdjęcie RTG pantomogram nie może być wykonane u osób w ciąży z powodu generowanego promieniowania RTG. W przypadku dzieci i osób, które nie ukończyły 18 lat to lekarz decyduje, czy takie badanie jest potrzebne.
Aby fachowo zrealizować tego typu badanie powinniśmy udać się do profesjonalnej placówki, dysponującej odpowiednim sprzętem i wykwalifikowanymi specjalistami.
No Responses Yet