10
47

Przechowywanie dokumentów, a likwidacja firmy – co należy zrobić?

Likwidacja firmy rodzi w nas pytanie, co zrobić z dokumentacją. Na szczęście istnieją liczne usługi z zakresu przechowywania akt, które dopasujemy do swoich oczekiwań. Dzięki temu, nawet proces likwidacji firmy przebiegnie zgodnie z przepisami prawnymi, a przechowywanie dokumentów księgowych powierzymy specjalistom. O czym warto wiedzieć? Jak przebiega przechowywanie dokumentów po likwidacji firmy? Co jest istotne? Jak długo przechowywać dokumenty księgowe?

Przechowywanie i archiwizacja dokumentów

Pamiętajmy o tym, że likwidacja firmy nie zwalnia nas z obowiązku przechowywania dowodów księgowych i ksiąg podatkowych. Są one przechowywane do czasu upływu terminy przedawnienia danego dokumentu. Z pewnością przedsiębiorca zastanawia się, jak długo przechowywać dokumenty księgowe. Bardzo ważne jest to, że dokumenty księgowe firmy przechowujemy zgodnie z przepisami prawnymi:

  • 50 lub 10 lat dla dokumentacji pracowniczej,
  • 5 lub 10 lat dla dokumentów ZUS,
  • 5 lat dla dokumentów podatkowych.

Przestrzeganie tych zasad jest obowiązkiem przedsiębiorcy, nawet po likwidacji danej firmy.

Przechowywanie dokumentów księgowych a likwidacja firmy

Przechowywanie dokumentów w razie likwidacji firmy powierzyć warto firmie zewnętrznej. To daje nam pewność, ze przechowujemy dokumenty zgodnie z RODO. Kolejny plus to fakt, że powierzamy akta doświadczonego personelowi, który wie, jak o nie zadbać. Nawet, gdy nie mamy już swojego archiwum z powodu likwidacji firmy, trzeba mieć na uwadze odpowiednie przechowywanie akt.

Jak przebiega przechowywanie dokumentów w przypadku likwidacji organizacji? Zazwyczaj przedsiębiorcy sięgają po sprawdzone usługi archiwum zewnętrznego, które pozwalają na zachowanie bezpieczeństwa i postępowanie zgodnie z prawem. Nie możemy tak po prostu pozbyć się ważnych dokumentów firmowych, które były gromadzone przez wiele lat. Najrozsądniejszym wyjściem jest pomoc specjalistów, którzy mają wiedzę i doświadczenie. Ekoakta oferuje skorzystanie z archiwum zewnętrznego, co daje wiele możliwości.

Show Comments

No Responses Yet

Leave a Reply