26
27

Na czym polega leczenie kanałowe zębów?

Udając się do stomatologa z bólem zęba, najczęstszym zabiegiem będzie usunięcie próchnicy poprzez klasyczną metodę zwaną borowaniem. Czasami jednak dojść może do zepsucia się głębszej części zęba, czyli miazgi. Wtedy też lekarz dentysta zadecydować może o przeprowadzeniu procesu, który określa się mianem leczenia kanałowego. Na czym polega wspomniana metoda oraz gdzie można ją wykonać? Na te i inne pytania odpowiemy w dalszej części artykułu.

Leczenie kanałowe – jakiej części zęba dotyczy?

Działem stomatologii, który zajmuje się leczeniem kanałowym, jest endodoncja. Zabieg ten będzie więc wykonywany przez wykwalifikowanego stomatologa określanego mianem endodonty. Leczenie kanałowe dotyczy najgłębszej warstwy korony zęba, jaką jest miazga. Pełni ona następujące funkcje:

  • odżywcza – posiada bogate unaczynienie, stąd dostarcza do zęba substancje odżywcze i tlen,
  • czuciowa – znajdują się w niej odgałęzienia nerwów, dzięki czemu rejestruje ból,
  • twórczo-odtwórcza – tworzy i naprawia zębinę.

Leczenie endodontyczne (alternatywna nazwa dla leczenia kanałowego) stosowane więc będzie, gdy dojdzie do nieodwracalnego stanu zapalnego w miazdze zęba. Stan ten najczęściej spowodowany jest przez rozległą, nieleczoną próchnicę.

Zapalenie miazgi zęba – objawy

Do najczęstszych objawów, które towarzyszyć będą omawianej jednostce chorobowej, należą:

  • nagły ból zęba po spożyciu słodyczy lub zimnego pożywienia (np. lodów),
  • uczucie bólu podczas stukania w koronę zęba,
  • problemy z nadgryzaniem twardych pokarmów,
  • w niektórych przypadkach gorączka i ogólne osłabienie.

Zapalenie miazgi ciężko jest odróżnić od „zwykłego” bólu zęba, towarzyszącego próchnicy na szkliwie. Warto więc udać się do specjalisty, który poprzez diagnostykę radiologiczną, rozpozna poprawnie problem i skieruje na dalsze leczenie.

Leczenie endodontyczne – jak przebiega?

Obecnie najczęściej wykonuje się leczenie kanałowe pod mikroskopem. Całość procesu można podzielić na kilka etapów. Pierwszym z nich jest otwarcie zęba i usunięcie próchnicy położonej powierzchownie. Następnie endodonta wykonuje dojście do kanałów korzeniowych (stąd też nazwa metody leczenia). Ich ilość zależna jest od rodzaju zęba: zęby sieczne posiadają zazwyczaj 1 lub 2, przedtrzonowe 2 lub 3, natomiast w trzonowcach obecnych być może nawet 6.

Zadaniem lekarza jest usunięcie miazgi z komory oraz z uprzednio wspomnianych kanałów korzeniowych. Dokonuje się tego zazwyczaj za pomocą mikroskopu, który umożliwia dokładniejsze oczyszczenie, a tym samym skuteczniejsze wyleczenie zęba. Ostatnim etapem jest osuszenie kanałów i wypełnienie ich specjalnymi preparatami (najczęściej gutaperką).

Endodoncja

Lekarz, do jakiego powinniśmy się udać, planując zabieg leczenia kanałowego, to endodonta. Warszawa jest miejscem siedziby firmy Varsovia Dental, która specjalizuje się m.in. w omówionej dziedzinie stomatologii. Jeśli więc skierowany zostałeś na leczenie endodotyczne, wybierz sprawdzoną placówkę, która sprawi, że cały zabieg przebiegnie bezboleśnie oraz pomyślnie.

Show Comments

No Responses Yet

Leave a Reply